Family’s – Jak je to s tou vůní?

Po malém průzkumu a nesčetných dohadech jak v rodině, tak i s řadou zákazníků jsem se rozhodla sepsat něco málo o syntetckých parfémech a jejich protikladech. Stále tápu. Drtivá většina je pro chemické parfémy, je to ale proti mému přesvědčení. 

Nechci psát článek o chemických slouženinách a jejich vzorcích, stejně takováhle omáčka nikoho nezajímá. Jde mi jen o to, aby se člověk zamyslel nad takovou zdánlivou prkotinou jako je vůně.

 

Já osobně jsem zastánce přírodních esenciálních olejů. Esenciální oleje jsou vyrobeny destilací pomocí páry, vody a páry, či vody z rostlinné suroviny. Z par v destilační soustavě vzniká vodní kondenzát a esenciální olej. Esenciální oleje mohou být obsaženy v různých částech rostlin (dřevo, kůra, list, stonek, květ, květenství, plod, atd.) v koncentracích v rozmezí od tisícin procenta až po celá procenta.

Esenciální oleje se používají k aromaterapii a pomáhají léčit a předcházet mnoha problémům nejen zdravotním. Blhodárně působí na psychiku, pomáhají regenerovat obranyschopnost.

 

Oproti tomu chemické parfémy jsou vonné látky odpovědné až za 30% alergických reakcí. Kromě vonných složek, mezi nimiž jsou i nechvalně proslulé musk sloučeniny, je to bohužel také benzen, toluen, xyleny nebo styren. Klinické studie potvrzují, že syntetické vůně mohou ovlivnit centrální nervový systém a způsobovat deprese, hyperaktivitu či podrážděnost! Už si vzpomínáte, když jste v místnosti, kde něco hodně voní a Vás najednou rozbolí hlava a jste podráždění? Já to mám například, když jsem v místnosti, kde je vyprané prádlo a je v něm spousta aviváže!

 

 

CO JE CO

Benzen. Prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je dokázáno, že může vyvolat určité druhy leukemie. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři, uvolňuje se z výfukových plynů.

Toluen. Silně neurotoxický aromatický uhlovodík.

Xyleny, styren. Jsou to potencionální lidské karcinogeny.

Musk sloučeniny. Syntetické analogy pižma se používají do kosmetických a čisticích prostředků. Některé jsou podezřelé z toho, že mají škodlivý vliv na reprodukční systém.

PAU. Polycyklické aromatické uhlovodíky. Uvolňují se při spalování benzinu, nafty, uhlí nebo různých odpadků. Jsou jednou z hlavních rizikových složek tabákového kouře. Řada z těchto látek je karcinogenní, nejvýznamnější a nejsledovanější z nich je benzo(a)pyren.

 

Největší problém všech z nás je ten, že ta syntetika prostě děsně krásně voní. Jsou to takové ty omamné vůně, do kterých se zamilujete. To všechno je ale jen kamufláž. Jde jen o to, jak ošálit smysly. Já jsem se rozhodla zkončit s používáním parfémů v době, kdy jsem byla těhotná. Z bezpečnostních listů jednoho „parfému“ jsem se dočetla škodlivost na plod v těle matky. Tam jsem věděla, že přes parfémy moje přírodní cesta opravdu nevede. A nechci je používat ani v kosmetice.

Chápu však, že esenciální oleje nemusí vonět každému. Jsou typické svou zemitostí nebo palčivostí. Jde však jen o zvyk a o sílu přesvědčení o tom co vlastně chci pro sebe a své blízké. Nejde jen o to, že danou věc použijete na sebe, cítí a vnímají to Vaše děti, děti ve vašich bříškách. A to je jen kosmetika a nebo parfém ve flakonce. Přemýšlejte, kde všude se s tímto setkáme, prací prášky, aviváže, vůně v autech, „osvěžovače“ vzduchu a spousty, spousty jiných věcí.

 

Lucie Mašíková

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.